DEJ TĚLU ŠANCI

k přirozené rovnováze štíhlosti a zdraví

Je potřeba si uvědomit, že kolik je na světě tváří, tolik je i metabolických typů. Individualita našeho těla je obrovská. Jen my sami víme, které jídlo nás zasytí a po kterém pokrmu se cítíme plní energie. Naše tělo se metabolicky formovalo v pravěku a bez nadsázky můžeme říci, že příroda myslela úplně na vše.  Tělo funguje naprosto samostatně bez našeho vědomého přičinění. Samo ví, kdy má hlad, které potraviny jsou bezpečné a zasytí ho, dokáže si udržet svou přirozenou váhu, tvoří si zásoby jako obranu proti období hladu , dokáže se vyrovnat s krátkodobým stresem a dokonce se umí i léčit. Toto všechno tělo zvládá, jestliže je v rovnováze.

 

 Milióny let uplynuly od pravěku a tělo funguje na stále stejném principu, co se ale změnilo, jsou potraviny. Místo základních plnohodnotných potravin konzumujeme  průmyslové náhražky bez živinové hodnoty. Krátkodobý stres se změnil na stres dlouhodobý a chronický. To jsou dva hlavní důvody metabolického přenastavení našeho těla. Právě metabolické hormony (nejznámější jsou inzulin, leptin, glukagon a kortizol) se starají o metabolickou rovnováhu těla a tyto hormony  řídíme přes konzumované potraviny. Potraviny bez živinové hodnoty vedou k nepřiměřeným a chybným hormonálním reakcím, které po čase vyústí v nadváhu, obezitu a nemoc.  

V knize  vysvětluji, jak se k rovnováze a ke své původní přirozené váze opět vrátit a to přes mé PRAVIDLO PĚSTÍ, které je pilířem celé knihy. Pravidlo pěstí nás učí normalizovat pocit sytosti, zajistit na talíři dostatek makro i mikroživin a složit si svůj talíř pro správnou hormonální odezvu 

(to znamená, vědět jak velká má být porce správných, zdravých sacharidů, kolik a jaká bílkovina nás zasytí a kolik přidat mikroživin v podobě neškrobové zeleniny podle ročního období). To všechno nás učí Pravidlo pěstí.  Hormony totiž nelze přecvičit, ošidit dietami nebo nízkokalorickým jídlem. Pravidlo pěstí je naprosto jednoduché a uchopitelné pro každého. Můžeme ho uplatňovat doma, v práci, na návštěvě nebo na dovolené. Vždy máme kontrolu nad správně složeným talířem a jistotu, že tělo vyživujeme v souladu s jeho potřebami. 

 

Dalším důležitým tématem knihy je zdravé trávení a mikrobiální rovnováha, která je rovněž podmínkou pro naše dobré zdraví a lze jí snadno dosáhnout  přes správné jídlo. Vedle metabolické a mikrobiální rovnováhy přináším v knize také téma rovnováhy chuťové, kdy jídlo by mělo obsahovat pět chutí, díky kterým má hormonizující účinek na naše tělo. Rovnováha chutí je zákládním principem pětielementové kuchyně, kterou také učím mé klienty na kurzech pětielementového vaření .  V knize přináším celkem 60 vlastních  pětielementových receptů ,seřazených podle ročního období. Recepty jsou harmonií pěti chutí a současně uvádí tělo do metabolické a mikrobiální rovnováhy.

 

Přeji čtenářům hodně radosti s knihou a především rychlý návrat zpět do rovnováhy, díky které tělo převezme kontrolu nad vaší váhou a zdravím. Kniha je určena pro  muže i ženy a všechny věkové kategorie.