CO JE TO PĚTIELEMENTOVÁ KUCHYNĚ :

Od roku 2008 organizuji kurzy pětielementového vaření, na kterých propojuji mé znalosti z oboru funkční biologie a výživy s pětielementovou kuchyní, která je převedením principů Tradiční čínské medicíny do praxe. Mé setkání s pětielementovou kuchyní bylo osudové. Před více jak deseti lety jsem ve Vídni navštěvovala praktické kurzy vaření u vyhlášených odborníků na pětielementovou kuchyni, Dr. Claudii Nichterl a Dr. Andrey Scholdan. Obě byly žákyně přední německé specialistky na výživu podle pěti elementů, Barbary Temelie.  Toho času jsem ještě neměla zažitou žádnou techniku vaření a byla jsem otevřená všemu, co mi bude dávat smysl, bude logické, bude do sebe zapadat a bude mít návaznost na tělo a přírodu. A právě kurzy pětielementové kuchyně byly přesně tím, co jsem hledala. Tento způsob vaření mě doslova uchvátil svou přehledností a logikou, jak přiřazuje potraviny podle chutí a termického účinku k jednotlivým elementům (funkčním orgánům) známého pentagramu. Smysluplně vysvětluje, se kterými potravinami vařit ve které roční období. Vedle živinové hodnoty potravin, hraje klíčovou roli v pětielementové kuchyni, chuťový a termický účinek potravin, a  právě ty lze skvěle terapeuticky využít. Pěti chutěmi vyživujeme a harmonizujeme přiřazené funkční orgánové okruhy a díky termickému účinku dokážeme v těle vyrovnávat energetickou nerovnováhu jinu a jangu, jejíchž rovnováha je základem zdraví. Základním pilířem pětielementové kuchyně je VAŘENÍ V KRUHU, kdy přidáváme jednotlivé potraviny rozdělené podle chutí za sebou v kruhu tak, jak následují jednotlivá roční období. Takto vařené pokrmy se vyznačují velkým harmonizujícím účinkem, odstraňují energetické blokády v těle, umožňují plynulé proudění životní energie (čchi) meridiány, posilují střed (slezinu a žaludek) a jsou zdrojem postnatální (získané) energie z jídla.

PROČ VAŘIT METODOU PĚTI ELEMENTŮ :

Podle TCM dokáže tělo vyrobit dostatek životní energie především z tepelně upraveného jídla. Právě tepelně upravený lehce stravitelný pokrm, vrací sílu středu (zažívání) a díky silnému středu, dokáže slezina z jídla vyrobit dostatek energie, která se v přebytku ukládá do ledvin jako zdroj postnatální energie.  Právě studené, chlebové pokrmy, přemíra mléčných výrobků a syrové zeleniny , ale také hladovění, jsou typické pro západoevropské stravování a přispívají ke ztrátě energie středu. Oslabený střed (zažívání) vede k chutím na sladké, k vlčímu hladu, k energetickým propadům v průběhu dne, ke zpomalení metabolismu a k přibývání na váze. Návrat k šertně tepelně upraveným pokrmům, v podobě teplých, dobře vyvážených obilných kaší, pětielementových  polévek nebo pokrmů z jedné pánve, dokáže vrátit energii do středu (slezině a žaludku) a zajistit tak dostatek životodárné energie. 

Význam pětielementové kuchyně pro současnou dobu je nedocenitelný . Hektický způsob života, chronický stres a studená suchá chlebová strava, to jsou důvody silně oslabeného a nefunkčního středu.  Jedině návrat k jednoduchým, tepelně upraveným pokrmům, chuťově a termicky vyváženým, nás uvede zpět do potřebné rovnováhy.

CO UČÍM NA SVÝCH PĚTIELEMENTOVÝCH KURZECH VAŘENÍ :

Protože rovnováha je základem opravdového zdraví, měl by každý konzumovaný pokrm k rovnováze přispívat. Umět si sestavit pokrm tak, aby vedl k rovnováze metabolické, mikrobiální a chuťové je zásadním předpokladem k pevnému zdraví. A právě budování této rovnováhy přes jídlo je základní náplní mých kurzů vaření. 

 

Správně sestaveným jídlem si můžeme budovat rovnováhu:

metabolickou – každý  konzumovaný pokrm musí přispívat ke stabilizované hladině cukru a hormonu inzulínu. Jedině přiměřeně  nízká hladina vyloučeného inzulínu může zajistit kvalitní spalování a zdravou metabolickou odezvu z jídla. 

 

mikrobiální – každý připravený pokrm by měl vyživovat vedle našich buněk, také naše nájemíky, kterými je střevní mikrobiota (mikrobiom). Právě ta se velmi zásadně podílí na budování našeho zdraví.

 

chuťovou –  připravený pokrm by měl obsahovat pět chutí ( kyselou, hořkou, sladkou, pálivou a slanou), díky  kterým zajistíme rovnoměrné vyživení všech pěti funkčních orgánových okruhů ( játra-žlučník, srdce-tenké střevo, slezina-žaludek, plíce-tlusté střevo, ledviny-močový měchýř). Za tohoto předpokladu  je jídlo také skvěle chuťově vyvážené a výborně chutná. Používáním vhodných bylinek a koření dokážeme pokrm i dobře termicky vybalancovat, aby odpovídal potřebám těla pro dané roční období (v létě osvěžoval a v zimě zahříval).

 

Technice pětielementového vaření nemusí rozumět naše hlava, ale postačí, když chuťově vyváženému pokrmu rozumí  naše tělo.


 

Nezapomeňte, že :   JÍDLO JE RADOST A ROVNOVÁHA

PRŮBĚH KURZŮ :

Kurzy pětielementového vaření se konají uprostřed týdne, ve středu. Startují v 15.00 hod. (v Praze od 16.00 hod.) a končí kolem 20.00 hod. (v Praze kolem 21.00 hod.). Jsou koncipovány tak, aby jste měli možnost si kurzy opravdu užít a vydechnout. Proto vaření probíhá formou prezentačního vaření, kdy můžete ze svého místa v sedě, pohodlně sledovat průběh vaření jednotlivých pokrmů, které se připravují přímo před vašimi zraky, a které postupně v průběhu celého kurzu konzumujete. Většinou se připravuje  sedm až osm chodů. Součástí kurzů je také odborný výklad na předem dané téma a podrobná skripta i s vařenými recepty, která obdrží každý účastník. Díky tomu, se plně můžete soustředit na průběh kurzu a nemusíte se zdržovat psaním poznámek. Kurzy se nesou ve velmi přátelské a pohodové atmosféře. V tomto duchu také vybírám přívětivé prostory. Cílem mých kurzů je především vás motivovat a nadchnout k novým životním cílům, které posouvají ke zdraví, radosti a spokojenosti.

JAK SE MŮŽETE NA KURZ PĚTIELEMENTOVÉHO VAŘENÍ PŘIHLÁSIT :

 V případě vašeho zájmu o účast na kurzu, prosím zašlete  zprávu na mailovou adresu ivana@stenzlova.cz, ve které uveďte vaše jméno, termín a město, ve kterém byste se rádi kurzu zúčastnili. Nejpozději do dvou dnů obdržíte odpověď a potvrzení vaší rezervace. V případě, že vámi vybraný termín je již obsazený, zařadím vás mezi náhradníky nebo popř. nabídnu volný termín v jiném městě.

ÚHRADA KURZOVNÉHO:

Kurzovné zahrnuje pětihodinový program spojený s odborným výkladem na předem dané téma, s prezentačním vařením, konzumací sedmi nebo osmichodového menu, podrobně zpracovaná skripta s recepty. Cena kurzovného je aktualizována podle aktuálních cen potravin a poplatku za pronajmutý prostor. Úhradu kurzovného provádějte prosím až po potvrzení vaší rezervace a po zaslání termínu úhrady. Termín úhrady  kurzovného je závazný, při jeho nedodržení, místo bude bohužel uvolněno pro dalšího zájemce. 

 

Číslo účtu pro úhradu kurzovného je   3200042102/6800, jako variabilní symbol uvádějte vaše rodné číslo. 

 

Pro rok 2020 je výše kurzovného v Mikulově, Brně, ve Znojmě a Jihlavě 1900,- Kč.

V Praze díky vyšším nákladům za pronájem je cena 2300,- Kč. 

                                                         

V případě, že kurz uhradíte, ale z jakéhokoliv důvodu se nebudete moci  zúčastnit, je potřeba si za sebe najít náhradu či neúčast nahlásit nejpozději do SEDMI  PRACOVNÍCH DNŮ před konáním kurzu. V takovém případě vám bude kurzovné v plné výši vráceno na účet.

PĚTIELEMENTOVÉ VAŘENÍ PRO SEZÓNU 2021

Místo Klasických Pětielementových kurzů Vaření se můžete v roce 2021 účastnit jednodenního semináře v mé nově otevřené škole pětielementového vaření a integrativní výživy

více informací najdete zde 

KURZY PĚTIELEMENTOVÉHO VAŘENÍ