top of page

Váš nejoblíbenější dezert aneb jak si poskládat zdravé mlsání

Vím, který dezert máte nejraději, pokud jde o recepty z mých knih.

Dostávám od vás krásné zprávy a vzácně se shodujete na oblíbenosti jednoho dezertu. Který to je ?


BANÁNOVO-KEFÍROVÉ ŘEZY S ČOKOLÁDOU


Musím se přiznat, že i u nás doma patří k nejoblíbenějším. Důvodů proč jste si ho oblíbili i vy, je jistě více – jeho rychlost, jednoduchost, dostupné suroviny, které jsou prakticky stále doma a samozřejmě jeho lahodnost. Ale to nejdůležitější na tomto receptu, je jeho VYVÁŽENOST. A právě v tomto příspěvku bych vám ráda vysvětlila, jak si můžete tvořit své vlastní vyvážené sladké dobroty.ZA JAKÝCH PODMÍNEK JSOU DEZERTY VYVÁŽENÉ ?

U zdravých dezertů, které si můžeme dopřávat o něco častěji, by měly být splněny tyto podmínky:

1. dezert by neměl razantně zvyšovat hladinu krevního cukru

2. neměl by poškozovat střevní prostředí a mikrobiální rovnováhu

3. z pohledu pětielementové kuchyně, by měl být harmonií pěti chutíZDÁ SE VÁM SLOŽITÉ, PŘIPRAVIT SI TAKOVÝTO ZDRAVÝ DEZERT ?

Pokusím se vás přesvědčit o opaku. Jako vzor surovin nám poslouží váš nejoblíbenější dezert z knihy ŠANCE PRO ŽENU 40+ : BANÁNOVO-KEFÍROVÉ ŘEZY S ČOKOLÁDOU (str.233)PRAVIDLO PRVNÍ:

dezert by neměl razantně zvyšovat hladinu krevního cukru :

Této podmínky dosáhneme tehdy, když zvolíme zdravé sacharidy – jako je např. ovoce plné vlákniny, vitamínů a minerálů, ale také zdravé mouky jako je např. pohanková nebo kokosová mouka. Nejsem příliš zastáncem mouk z oříšků a semen, protože díky vysokému obsahu esenciálních olejů nejsou určeny pro pečení za vyšších teplot. Proto oříškové mouky se spíše hodí do raw nepečených dezertů. Do zdravých dezertů doporučuji také přidávat bílkovinu např. v podobě kvalitních vajec, domácího odkapaného kefíru a zdravé tuky jako je kokosové mléko nebo přepuštěné máslo. Všechny tyto potraviny přispějí k tomu, že hormonální odezva z takového dezertu bude zdravá .


Co je to zdravá hormonální odezva po konzumaci dezertu ?


Nedojde k vyloučení příliš velkého množství inzulínu do krve. To je zdravá hormonální odezva, která udrží naše tělo ve spalovacím režimu a tento dezert nepřispěje k našemu dalšímu tukovému polštáři na břiše.PRAVIDLO DRUHÉ:

dezert by neměl poškozovat střevní prostředí a mikrobiální rovnováhu. Klasické průmyslové sladkosti, nejen že razantně zvyšují hladinu krevního cukru a následně inzulínu, ale díky vysokému obsahu cukrů a škrobů poškozují náš mikrobiom. Dávají prostor pro množení kvasinek a plísní, které nejen narušují přirozenou rovnováhu ve střevě, ale svými exkrementy poškozují sliznici tenkého střeva a přispívají k její propustnosti.


Jak tedy nespoškozovat mlsáním naši mikrobiotu ?


Vybírejte zdravé sacharidy, nejlépe ovoce s vysokým obsahem rozpustné a nerozpustné vlákniny, volte zdravé mouky s nízkým obsahem škrobů a antiživin v podobě fytátů a prolaminů. Slaďte nejlépe sušeným ovocem, rapadurou (panelou) nebo datlovým sirupem, ale i tady se držte pravidla, čím méně tím lépe. Vedle dostatku prebiotik myslete i na probiotika, v podobě domácího kefíru, kokosového jogurtu apod. Zvláště potom u nepečených varinat zůstavají probiotka zachovány v plné sílé a účinku.PRAVIDLO TŘETÍ:

Pětielementová kuchyně vycházející z principů TCM, kterou vyučuji, nám radí uplatňovat v každém tedy i sladkém pokrmu teorii pěti chutí. Pokrm, který obsahuje pět chutí, je skvěle vyvážený, vyživuje a harmonizuje všech pět orgánových okruhů a tím přispívá k rovnováze a navíc skvěle chutná. Právě pět přidaných chutí nám dotvoří třetí důležitou rovnováhu, na kterou bychom neměli zapomínat ani při přípravě zdravých dezertů.


Stále se vám to zdá složité, jak si poskládat zdravý moučník ?


Inspiraci najdete v mých knihách a jsem přesvědčena , že časem budete tvořit vlastní vyvážené a zdravé dezerty.RECEPT NA BANÁNOVO-KEFÍROVÉ ŘEZY S ČOKOLÁDOU

SUROVINY:

OHEŇ: 1 lžíce nastrouhané bio citrónové kůry

6 lžic pohankové mouky (nebo 3 lžíce pohankové a 3 lžíce kokosové)

150 g bio hořké 80 % čokolády


ZEMĚ: 6 bio banánů

3 domácí vejce

1 dcl hustého domácího kokosového mléka (recept v knize)

1 lžíce cejlonské skořice

1 lžička bio jedlé sody


KOV: 1 lžička sušeného zázvoru


VODA: špetka soli


DŘEVO: ½ citrónu

3 lžíce domácího kefíru (recept v knize)


POSTUP:

Banány s kokosovým mlékem rozmixujeme na krém a přelijeme do větší mísy.

Přidáme pohankovou (nebo kokosovou) mouku a 3 celá vejce.

Vmícháme skořici, citrónovou kůru, zázvor, špetku soli a citrónovou šťávu.

Přilijeme kefír a vše dobře promícháme.

Na závěr do těsta zamícháme lžičku jedlé sody.

Těsto vlijeme do zapékací mísy o rozměrech asi 20 x 35 cm, vymazané přepuštěným máslem.

Pečeme 40 minut při 170 °C.

Mezitím si ve vodní lázni rozpustíme čokoládu s kouskem přepuštěného másla či kokosového tuku.

Ihned po upečení jí moučník přelijeme.

Čokoládu můžeme a nemusíme ozdobit plátky nakrájeného banánu nebo třeba bobulovým ovocem.

Před podáváním řezy necháme zcela vychladnout a čokoládu ztuhnout.

Můžeme podávat s živočišnou nebo kokosovou šlehačkou.3 713 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page