top of page

DEJ TĚLU ŠANCI 

k přirozené rovnováze štíhlosti a zdraví

Kolik je na světě tváří, tolik je i metabolických typů. Individualita našeho těla je obrovská. Jen my sami víme, které jídlo nás zasytí a po kterém pokrmu se cítíme plní energie. Naše tělo se metabolicky formovalo v pravěku a bez nadsázky můžeme říci, že příroda myslela úplně na vše. Tělo funguje naprosto samostatně bez našeho vědomého přičinění. Samo ví, kdy má hlad, které potraviny jsou bezpečné a zasytí ho, dokáže si udržet svou přirozenou váhu, tvoří si zásoby jako obranu proti období hladu, dokáže se vyrovnat s krátkodobým stresem a dokonce se umí i léčit. Toto všechno tělo zvládá, jestliže je v rovnováze.

 

Milióny let uplynuly od pravěku a tělo funguje na stále stejném principu, co se ale změnilo, jsou potraviny. Místo základních plnohodnotných potravin konzumujeme průmyslové náhražky bez živinové hodnoty. Krátkodobý stres se změnil na stres dlouhodobý a chronický. To jsou dva hlavní důvody metabolického přenastavení našeho těla. Právě metabolické hormony (nejznámější jsou inzulin, leptin, glukagon a kortizol) se starají o metabolickou rovnováhu těla a tyto hormony řídíme přes konzumované potraviny. Potraviny bez živinové hodnoty vedou k nepřiměřeným a chybným hormonálním reakcím, které po čase vyústí v nadváhu, obezitu a nemoc.

 

V knize vysvětluji, jak se k rovnováze a ke své původní přirozené váze opět vrátit a to přes mé PRAVIDLO PĚSTÍ, které je pilířem celé knihy. Pravidlo pěstí nás učí normalizovat pocit sytosti, zajistit na talíři dostatek makro i mikroživin a složit si svůj talíř pro správnou hormonální odezvu (to znamená, vědět jak velká má být porce správných, zdravých sacharidů, kolik a jaká bílkovina nás zasytí a kolik přidat mikroživin v podobě neškrobové zeleniny podle ročního období). To všechno nás učí Pravidlo pěstí. Hormony totiž nelze přecvičit, ošidit dietami nebo nízkokalorickým jídlem. Pravidlo pěstí je naprosto jednoduché a uchopitelné pro každého. Můžeme ho uplatňovat doma, v práci, na návštěvě nebo na dovolené. Vždy máme kontrolu nad správně složeným talířem a jistotu, že tělo vyživujeme v souladu s jeho potřebami. Dalším důležitým tématem knihy je zdravé trávení a mikrobiální rovnováha, která je rovněž podmínkou pro naše dobré zdraví a lze jí snadno dosáhnout přes správné jídlo.

 

Velkým tématem knihy je pětielementová kuchyně a vaření podle ročního období. Právě toto spojení západního pohledu na výživu a zdraví s východním a tradičním pohledem v mém případě TCM, se nazývá INTEGRATIVNÍ VÝŽIVA. V pětielementové kuchyni představuji rozdělení potravin podle chuťového a termického účinku. Rovnováha chutí v pokrmu je zákládním principem pětielementové kuchyně a posiluje celkovou rovnováhu těla. Termické působení potravin zase umožňuje individální nastavení pokrmu podle našich potřeb a vaření podle ročního období.  Integrativní pohled na zdraví a výživu dává velký prostor chápat zdravé stravování ve zcela nových a širokých souvislostech. V knize přináším celkem 60 vlastních pětielementových receptů, seřazených podle ročního období. Recepty jsou harmonií pěti chutí a současně uvádí tělo do metabolické a mikrobiální rovnováhy.

 

Přeji čtenářům hodně radosti s knihou a především rychlý návrat zpět do rovnováhy, díky které tělo převezme kontrolu nad vaší váhou a zdravím. Kniha je určena pro muže i ženy a všechny věkové kategorie.

KNIHA ŠANCE PRO ŽENU 40+

jak vyladit svou váhu hormony, výživu a zdraví

Ve středním věku se ženy dostávají naprosto přirozeně do nerovnováhy způsobené poklesem ženských hormonů progesteronu a estrogenů. Tato nerovnováha s sebou nese spousty nepříjemných vedlejších projevů, které mohou vyústit i ve vážná onemocnění. Existují ale skvělé  možnosti, jak mít naprosto přirozeně tuto nerovnováhu pod kontrolou a svůj střední věk si užívat.

 

A právě o rovnováze je i má druhá kniha ŠANCE PRO ŽENU 40+ jak vyladit svou váhu, hormony, výživu a zdraví. Knihu vydalo nakladatelství Smart Press v říjnu 2019 .

 Kniha je určena ženám středního věku od 35 až do 65 let. Tak dlouho může trvat období nerovnováhy ženských hormonů, které  souhrnně nazýváme klimakterium. Nerovnováha ženských hormonů je naprosto přirozený stav těla, do kterého se dostává každá žena středního věku. Toto období může přinášet spousty negativních projevů a zdravotních komplikací, které ženám znepříjemňují právě tuto životní etapu. Návaly horka, pocení, psychická nestabilita, deprese, poruchy spánku, vysoušení kůže, zhoršená kvalita vlasů, nehtů,  přibývání na váze a pokles libida, to jsou typické projevy spojené s klimakteriem. Nerovnováha ženských hormonů může vyústit i ve vážné onemocnění v podobě osteoporózy, kardiovaskulárních nebo dokonce nádorových chorob.

 

Všechny tyto projevy jsou proto pádným důvodem mít své ženské hormony pod kontrolou.

 Možností, jak nerovnováhu ženských hormonů lépe zvládat a překonávat, je samozřejmě více a je jen na nás samotných, kterou cestu si zvolíme. V  mé knize nabízím terapii PĚTIELEMENTOVOU KUCHYNÍ, která je účinnou a naprosto přirozenou zbraní proti klimakterickým potížím . Uvádí tělo zpět do hormonální a energetické rovnováhy, což je základní podmínkou pro to, mít klimakterické projevy pod kontrolou. Pětielementové tepelně upravené harmonizující pokrmy, cvičení a relaxace jsou našimi největšími spojenci.

 

Vedle nerovnováhy ženských hormonů  přináším v knize vysvětlení, proč ženy ve středním věku hubnou daleko obtížněji, než ženy ve dvaceti. Důvodem vedle metabolické nerovnováhy, jsou např. malinkaté buněčné organely zvané mitochondrie , které ztratily schopnost přepínat mezi cukry a tuky, dále mikrobiální nerovnováha a nefunkční mikrobiom,  chronický stres nebo dysfunkce štítné žlázy. To jsou všechno pádné důvody proč váha nejde dolů. Vedle důvodů nabízím v knize i jednoduchá řešení.

 

Tím nejúčinějším   je mé PRAVIDLO PĚSTÍ , které  je tématem i mé první knihy , ale v této knize ho ještě podrobněji objasňuji. Ženám dietářkám, kterým se nedaří rozběhnout spalování, nabízím v knize program ZÁCHRANNÝ KRUH  v reduci váhy, kde přes krátkodobé uplatňování přerušovaného půstu, je možné přinutit tělo opět využívat tuky, jako zdroj energie a rozběhnout spalování. 

 

 V knize objasňuji mimo jiné i téma co je to správný a účinný DETOX a proč právě pro ženy středního věku je vhodný. Vysvětluji  také, že diety nefungují a tudíž nás nemohou dovést k trvalé štíhlosti.V knize najdete i dvanáct pilířů pevného zdraví.

 

Součástí knihy je 50 mých vlastních pětielementových receptů :  snídaně pro tvorbu Qi, harmonizují polévky, saláty s osvěžujícím účinkem, jídla z jedné pánve a zdravé mlsání pro spokojený střed. Kniha je jednoduchým návodem, jak si střední věk opravdu užívat ve zdraví a rovnováze.


 

Přeji vám při čtení příjemný zážitek a pevně věřím, že kniha bude pro vás inspirací, jak si i ve středním věku  můžete snadno a přirozeně udržet psychickou pohodu, vyrovnanost, krásu, radost ze života, štíhlost a především pevné zdraví.  

bottom of page