top of page

Jak se projíst k rovnováze těla, která je základem zdraví ?

JÍDLO JE RADOST A ROVNOVÁHA !


Lidské tělo navrhla příroda tak, aby se dokázalo samo a správně vyživit. Výživným jídlem tedy palivem, je zajištěn jeho plynulý a správný chod. Přestože jde vlastně o jednoduchý princip vyživení, je dobré si uvědomit, jak složitým strojem naše tělo je. Každou sekundu v něm probíhá neuvěřitelné množství chemických reakcí a pochodů, které mají za úkol uvádět naše tělo do přirozené rovnováhy. Právě díky ní, vše v našem těle funguje jak má, což navenek vnímáme skvělou kondicí, zdravím a přirozenou váhou. Tělo bylo navrženo ke zdraví a dělá všechno proto, aby si ho udrželo!


Proč tedy jsme stále více nemocní, když tělo pracuje v náš prospěch ?


Ano, tělo pracuje vždy v náš prospěch, ale za jediné podmínky a tou je rovnováha, kterou nesmíme porušit. V momentě, kdy tělo rovnováhu ztrácí, nedokáže si udržet kontrolu nad svým chodem a funguje chybně. Ale vysílá k nám signály, často volá o pomoc. Jestliže tyto signály dlouhodobě ignorujeme, rovnováze a přirozenému chodu těla se vzdalujeme na míle daleko. Jedinou jistotu máme, a tou je cesta k nemoci.


Co nás z přirozené rovnováhy dostává ?


Tělo je z pravěku stavěné pouze na krátkodobý stres, se kterým se umí vyrovnat relativně dobře. Bohužel pro současnou moderní dobu je ale typický stres dlouhodobý, který přechází v chronickou podobu a přeprogramovává přirozený chod těla. Chronický stres je složen z jednotlivých stresorů, kterými jsou např. průmyslová strava bez živin, přepracování, nedostatek spánku, relaxace a odpočinku, nadměrná konzumace alkoholu či medikamentů, ale také snaha být ve všem perfektní. To je výčet těch nejčastějších stresorů, které vyvádí tělo z jeho přirozené rovnováhy a správného fungování.


Už chápete, co je našim úkolem ?


ZA KAŽDOU CENU UDRŽET TĚLO V PŘIROZENÉ ROVNOVÁZE !!!


Ptáte se, jak z nerovnováhy sestoupat zpět k rovnováze ?


Není to vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Nehledejte za tím žádnou velkou vědu, nesnažte se být přehnaně ukáznění a disciplinovaní, nesnažte se kárat, omezovat, zužovat počítáním kalorií a vážením porcí. Nepřinášejte si do života další stres – stres z jídla. Soustřeďte se jen na svůj správně složený talíř a na signály těla. Nezapomeňte, že tělo je vaším nejlepším spojencem. Jen mu jednoduše buďte nápomocni na jeho cestě zpět k rovnováze.


Představím vám tři druhy rovnováh, které byste měli ve vašem stravování uplatňovat.

Díky jim se vám podaří obnovit svou ztracenou rovnováhu:


1. ROVNOVÁHA METABOLICKÝCH HORMONŮ

2. ROVNOVÁHA MIKROBIÁLNÍ

3. ROVNOVÁHA CHUŤOVÁ1. ROVNOVÁHA METABOLICKÝCH HORMONŮ

JÍST PRO ZDRAVOU HORMONÁLNÍ ODEZVU:

zdravá hormonální odezva znamená, sestavit si své jídlo na talíři tak, aby se vám po jeho konzumaci nezvýšila hladina cukru a následně inzulínu v krvi. Dlouhodobě zvýšená hladina krevního inzulínu vede k zablokování spalování tuků, protože inzulín je ukládací hormon. Naše buňky (jaterní a svalové), které zabalují na popud inzulínu cukr do svých útrob a jsou vystaveny dlouhodobě jeho účinku, se stanou na inzulín rezistentní. Tělo se snaží tento hendikep vyrovnat a začně inzulínu vylučovat daleko více, aby buňky donutilo cukr zabalit. Velké množství inzulínu v krvi je ale bohužel pro naše tělo jen další katastrofou vedoucí po čase k tvorbě břišního tuku a ke vzniku diabetu II typu. A protože je inzulín prozánětlivým hormonem, jeho dlouhodobě zvýšená hladina v krvi je jedním z důvodů pro vznik kardiovaskulárních a nádorových onemocnění.


JAK TEDY JÍST PRO ZDRAVOU HORMONÁLNÍ ODEZVU ?


Uplatňujte v každém pokrmu, který máte na talíři mé PRAVIDLO PĚSTÍ:

Toto pravidlo vás naučí normalizovat pocit sytosti, zajistit si na talíři dostatek živin a složit si svou porci pro správnou a vyváženou hormonální odezvu.

Vývážená hladina metabolických hormonů = kvalitní spalování


Jak dosáhnout kvalitního spalování :

složte si svůj talíř z kvalitních průmyslově neupravených potravin podle PRAVIDLA PĚSTÍ:

toto pravidlo uplaňujte především pro oběd a večeři:


1 pěst zdravých sacharidů (škrobová zelenina nebo celozrnné obilniny zbavené antiživin fermentací, kváskové pečivo)

1 pěst nebo dlaň (bez prstů) bílkovin (živočišných nebo rostlinných)

2 pěsti neškrobové zeleniny podle ročního období (syrové nebo šetrně tepelně upravené)


Pravidlo pěstí můžete uplatňovat i pro snídaně a svačiny :

porce (1 pěst) zdravých sacharidů (např. fermentované obilniny a ovoce) na snídani či svačinu, by měla být stejně velká jako porce (1 pěst) bílkovin (např. namočená semena, ořechy, kvašené mléčné výrobky).


NAUČTE SE KE KAŽDÉMU JÍDLU VČETNĚ SNÍDANĚ A SVAČINY KONZUMOVAT BÍLKOVINU !

Díky ní udržíte tělo ve spalovacím režimu.


Nevíte, co jsou to kvalitní a bezpečné sacharidy, bílkoviny a tuky, ptáte se kolikrát jíst za den a co dělat v případě, když vás porce nezasytí. Na tyto a na spoustu dalších otázek najdete odpovědi v obou mých knihách.2. ROVNOVÁHA MIKROBIÁLNÍ

JÍST PRO ZDRAVÝ MIKROBIOM:

význam střevního mikrobiomu pro naše zdraví je obrovský. Lze si jen těžko představit, že střevní nájemníci ovlivňují naše zdraví na všech možných úrovních. Ještě je před námi dlouhá cesta, než věda objasní a vysvětlí, všechny důležité mechanismy ovlivňování našeho zdraví střevní mikrobiotou. Co ale víme již nyní s jistotou, že našim životním stylem a především jídlem rozhodujeme o jejím složení. Změnit složení střevního mikrobiomu (naší mikrobioty) ve prospěch zdraví prospěšných mikroorganismů a navodit zdravou mikrobiální rovnováhu ve střevě, nám pomůže těchto pět základních kroků :


1. JÍST MÉNĚ CUKRU

Od závislosti na cukru nám nepomůže odříkání ani žádné diety. Účinnou zbraní z pohledu západní funkční výživy je správně sestavený pokrm, který obsahuje vedle plnohodnotných zdravých sacharidů, také dostatek zdravých bílkovin a tuků, jak nás to učí PRAVIDLO PĚSTÍ. Od chutí na sladké nás zachrání jedině vysoká sytost pokrmu. Principy pětielementové kuchyně (TCM) zase vysvětlují, že důvodem chutí na sladké je oslabený střed (slezina a žaludek). Získat zpět silný a funkční střed znamená připravovat si chutově vyvážené, lehké a tepelně upravené pokrmy.

2. ŽIVIT JEN PROSPĚŠNÉ BAKTERIE

Průmyslová strava s vysokým obsahem průmyslových cukrů, škrobů a tuků prospívá jen patogenním mikroorganismům. Např. plísně milují cukr a proto snadno a rychle získávají na převaze nad prospěšnými mikroorganismy, kterým se výživy nedostává. Aby náš mikrobiom pracoval pro nás a ne proti nám, potřebuje výživu pro prospěšné bakterie. Tou je fermentovaná vláknina, která se označuje zkratkou MZS (mikrobiomem zužitkovatelné sacharidy). Jde o sacharidy, které neumí trávíci enzymy rozložit a proto se posouvají do tlustého střeva, kde je prospěšné bakterie zkvašují na spoustu úžasných látek, které vyživují i nás. Tuto vlákninu (MZS) obsahují fermentované celozrnné obilniny, fermentované lustěniny, semena a ořechy, ovoce a zelenina.


3. NECHAT MIKROBIOM OBČAS VYHLADOVĚT

Vědecké studie potvrzují, že pro ozdravění mikrobiomu je vhodné občas nejíst nic. Nyní vás rozhodně nenabádám , aby jste hladověli. Ale jako velice účinnou zbraní pro ozdravění mikrobiomu se jeví přerusovaná hladovka ( 16 hodin hladovíme a 8 hodin jíme ). Tento způsob hladovění mimo jiné velmi prospívá i našemu metabolismu.


4. DBÁT NA OBNOVU MIKROBIOMU

Tady nám rozhodně pomohou probiotické (kvašené) potraviny . Ty nejen ozdravují střevní prostředí, ale dokonce snižují riziko propustnosti tenkého střeva, protože opravují jeho sliznici.


5. JÍST PESTŘE

I když to tak nevypadá, toto je velmi zásadní doporučení. Žijeme v době plné všemožných moderních diet a stravovacích směrů, které velmi často redukují výběr zdravých potravin a předepisují nám jaké smíme či nesmíme konzumovat. Omezený výběr zdravých potravin, znamená současně redukci bakteriálních druhů. Čím pestřejší naše strava bude, tím se automaticky staráme o výživu širokého spektra prospěšných mikroorganismů.

Více infromací o mikrobiomu a jeho významu pro naše zdraví najdete v mých knihách.3. ROVNOVÁHA CHUŤOVÁ

JÍST PRO HARMONII CHUTÍ:

Podle TCM je zdraví o rovnováze jinu a jangu. Nerovnováha těchto dvou energetických protikladů v těle, je první předzvěstí zdravotních potíží, které po čase mohou vyústit ve vážnou chorobu. A právě TCM dokáže tělo vracet do energetické rovnováhy např. přes termicky vhodně zvolené potraviny a chuťově vyvážené pokrmy. Jídlo, které je harmonii pěti chutí (kyselé, hořké,sladké,ostré a slané) dokáže skvěle harmonizovat a vyživit pět funkčních orgánových okruhů (játra-žlučník, srdce-tenké střevo, slezinu-žaludek, plíce-tlusté střevo, ledviny-močový měchýř) a vrací je do rovnováhy. Tohle všechno dokáže PĚTIELEMENTOVÁ KUCHYNĚ, která je převedení principů TCM do praxe, vedle akupunktury, bylinek a cvičení. I když pětielementová kuchyně vypadá na první pohled složitě, ve skutečnosti jsou její principy velmi logické a po jejich osvojení, nám vše zapadá v jeden funkční celek.


Velkou prioritou v pětielementové kuchyni jsou šetrně, tepelně upravená harmonizujcí jídla, která posilují střed (slezinu=zažívání). Silný střed znamená umět vyrobit z jídla dostatek energie. Moderní průmyslová strava s nízkým obsahem živin bere energii středu , což znamená celkovou ztrátu energie, nabírání na váze a nemoc.

Umět vařit chuťově vyvážené pokrmy je další důležitou podmínkou na cestě k rovnováze. Jak takové pokrmy jednoduše připravovat nás učí technika VAŘENÍ V KRUHU, kterou vysvětluji ve své druhé knize. Jídla vařená v kruhu mají nejsilnější harmonizující účinek, posilují energii středu, odstraňují energetické blokády a uvádí tělo zpět do rovnováhy. Toto dokážou pětielementové polévky a jídla z jedné pánve či hrnce, které se snadno v kruhu vaří a díky tomu patří mezi nejlépe harmonizující jídla.


DALŠÍ VELIKÉ PLUS PĚTIELEMENTOVÉ KUCHYNĚ JE TO, ŽE BÁJEČNĚ CHUTNÁ !


V mých obou knihách najdete pro inspiraci celkem 100 pětielementových receptů.

A NEZAPOMEŇTE, ŽE I KDYŽ PRINCIPŮM PĚTIELEMENTOVÉ KUCHYNĚ NEROZUMÍ VAŠE HLAVA, VAŠE TĚLO ANO 

Proto ze začátku stačí, když následujete mé recepty a časem budete pětielementově , tedy vyváženě, vařit i vaše vlastní oblíbené recepty.


Vidíte, že cesta k rovnováze není složitá a rozhodně se vyplatí. Proto jezte pro vyváženou hladinu metabolických hormonů, jezte pro zdravé střevní prostředí a jezte pro harmonii chutí.A hlavně nezapomínejte, že :


JÍDLO JE PŘEDEVŠÍM RADOST A ROVNOVÁHA


Vedle správně složeného talíře, nezapomínejte na dostatek spánku a relaxační cvičení.


Foto : Petra Novotná, z knihy Šance pro ženu 40+1 776 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page