top of page

Jak vařit v elementu kov - podzim

Podle TCM se k elementu KOV přiřazuje roční období PODZIM , který podle lunisolárního kalendáře začíná 19.srpna a končí 29.října. Element Kov ovlivňuje PLÍCE a TLUSTÉ STŘEVO, přiřazuje se k němu bílá barva, bioklimatický faktor suchost a OSTRÁ (PÁLIVÁ) CHUŤ. Nejen příroda, ale i naše tělo se nastavuje na nové biorytmy související s příchodem nového elementu.

Právě PLÍCE, vedle sleziny podle TCM sehrávají zásadní úlohu v AKTIVACI IMUNITNÍ ENERGIE a jsou stejně jako srdce sídlem ducha. Proto kondice plic souvisí také s naší psychikou. Plíce také kontrolují funkce kůže jako je otevírání pórů, vylučování potu či pružnost pokožky.

CO ELEMENT KOV (PLÍCE-TLUSTÉ STŘEVO) OSLABUJE: - neshody, konflikty, negativní myšlenky, stres - špatné dýchání - nedostatek spánku a ponocování - nadbytek syrové stravy - suché chlebové pokrmy - přemíra mléčných produktů - přemíra ostrého koření

CO ELEMENT KOV (PLÍCE-TLUSTÉ STŘEVO) POSILUJE: - pozitivní myšlenky a radost - dechová cvičení - pohyb v přírodě - dostatek spánku - teplé fermentované obilné kaše z ovsa a rýže - polévky, pečené pokrmy a jídla z jedné pánve z podzimní zeleniny - jemně kořeněné pokrmy

ÚLOHOU PODZIMNÍHO JÍDELNÍČKU JE BUDOVÁNÍ SILNÉ IMUNITY !

Tady jsou má jednoduchá doporučení, jak se stravovat na podzim pro posílení a budování silného imunitního systému, jehož dobrá kondice je důležitá po celý rok, ale v podzimním a zimním období obzvláště:

1. UBÍREJME NA KONZUMACI SYROVÉ ZELENINY:

čerstvé saláty z rajčat a okurek zůstanou už jen příjemnou vzpomínkou na horké letní dny. Ze syrové zeleniny dáme nejvíce přednost suchým listovým salátům v podobě rukoly, čekanky, římského nebo ledového salátu.

2. TEPELNĚ UPRAVENÁ PODZIMNÍ ZELENINA BUDE TVOŘIT ZÁKLAD JÍDELNÍČKU:

dýně, dýně a zase dýně na X možných způsobů je veliká inspirace pro podzimní pokrmy. Dýni můžeme restovat ve wok pánvi, péct krátce v troubě, vařit z ní polévku nebo skvělá rizota. Královnou mezi dýněmi je jednoznačně hokaido pro svou příjemně moučnou nasládlou kaštanovou chuť. Právě dýně patří mezi zeleninu, která výrazně posiluje imunitu nejen obsahem vitamínů a minerálů, ale i vlákninou, která je skvělou výživou pro mikrobiotu tlustého střeva. A samozřejmě nemusíme zůstávat jen u dýně, připojme i kořenovou, košťálovou zeleninu, cibuloviny a česnek. Navíc dýně a kořenová zelenina jsou i vynikající škrobovou velmi zdravou přílohou k masu.

3. RÝŽE A OVES MÁ NA PODZIM ZELENOU:

obě obiloviny jsou na podzim obzvláště důležité pro posílení okruhu plíce-tlusté střevo. Z rýže doporučuji především celozrnnou basmati rýži nejlépe v bio kvalitě. Oves i rýži je potřeba zbavit antiživin dvoudenní fermentací s probiotiky a rýži následně vařit nejlépe v pětinásobku vody. Právě rýže má výbornou čistící schopnost a váže na sebe toxiny ve střevě. Obě obilniny se skvěle hodí pro ranní snídaně, které doporučuji doplnit např. jablečným kompotem a namočenými vlašskými ořechy. Nezapomeňte ochutit úžasnou cejlonskou skořicí. Obiloviny můžeme přidávat také do zeleninových jídel z jedné pánve a polévek nebo jako přílohu k masu či luštěninám.

4. POLÉVKY, POLÉVKY A OPĚT POLÉVKY :

jsou vedle obilných ranních kaší základem podzimního jídelníčku. Už jste vyzkoušeli pětielementové polévky z dýně, červené řepy, mrkve, pastináku, květáku, brokolice, česneku ? Je tolik možností a všechny chutnají úžasně ! A určitě nezapomeňte na kvalitní hovězí vývary z morkových kostí pro zdravé střevo.

5.KDYŽ MASO, TAK DRŮBEŽ , KTERÁ SE SKVĚLE HODÍ PRO POSÍLENÍ OKRUHU KOV:

kuřata, kačeny, husy, krůty, to je přesně to pravé maso na podzim. Nezapomínejme, že podmínkou pro kvalitní zdroj masa je především kvalitní volný chov zaručující přirozené podmínky, kterými jsou vedle kvalitního krmiva, také dostatek volného prostoru pro výběh, čerstvý vzduch a slunce.

6. ZAHŘÍVACÍ KOŘENÍ JE DŮLEŽITOU SOUČÁSTÍ PODZIMNÍCH POKRMŮ:

přichází čas, kdy čerstvé bylinky můžeme pomalu začít vyměňovat za koření. Koření je nejen nositelem chuti, ale současně dynamizuje a roztáčí energii v těle, zrychluje metabolismus, což je velmi výhodné pro kvalitní spalování i na podzim. Ostrá chuť koření posiluje plíce a současně čistí střevo od patogenních mikroorganismů (česnek, chilli, zázvor, hřebíček), což vede ke zdravé mobilizaci imunitního systému. Přesto, ale konzumaci ostrého koření není potřeba přehánět, každý poznáme míru a množství které nám vyhovuje. Důležité je nezapomínat, že koření je důležitou součástí podzimní kuchyně.

7. NEZAPOMÍNEJME NA PROBIOTIKA V PODOBĚ KVAŠENÉ ZELENINY:

jak jsem se již zmínila, podzimní pokrmy by měly přispívat k posílení imunitního systému a právě živé probiotické kultury v kvašené zelenině přispívají k ozdravění střevní mikrobioty, což je základním předpokladem silného imunitního systému. Z kvašené zeleniny doporučuji domácí kvašené zelí, pickles nebo kimchi.

8. SYROVÉ OVOCE ANO, ALE V MALÉM MNOŽSTVÍ:

pravým obdobím pro syrové ovoce je léto. Je to logické, protože velmi dobře zchlazuje, ředí krev a šťávy. Na podzim není cílem ani zchlazovat ani ředit krev a šťávy. Proto konzumaci i výběr můžeme bez výčitek omezit. Úplně postačí kvalitní jablka a hrušky, které mají dostatek vlákniny, prospěšných mikroorganismů, vitamínů a minerálů. Přebytky ze zahrádek můžeme usušit na zimu. Také zásoby bobulovin v mrazáku jsou jistě dobrou variantou, jak si na podzim a v zimě zajistit kvalitní zdroj mikroživin. V chladnějších podzimních dnech můžeme zkoušet i teplé varianty ovoce s kořením v podobě rychlých kompotů, pečených jablek nebo ohřívaného bobulového ovoce ve formě ragů.

9. NÁPOJE NEJLÉPE V PODOBĚ TEPLÉ CITRÓNOVÉ VODY SE ZÁZVOREM:

tento druh pití skvěle harmonizuje a čistí tělo od toxinů. Se zázvorem to nemusíme přehánět, stačí plátek zázvoru nechat louhovat v teplé vodě s čerstvou citrónovou šťávou. Chutné podzimní pětielementové pokrmy najdete v mých knihách.


Foto kuřecího rizota od Petry Novotné z knihy Dej Tělu Šanci
2 702 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page