top of page

Které potraviny opravují poškozené střevo ?

Střevo je dlouhé sedm metrů, z toho cca 3-5 metrů připadá na tenké střevo. Plocha tenkého střeva je hojně pokryta klky, zvyšující absorpční plochu, která dosahuje velikosti tenisového hřiště. V tenkém střevě dochází ke konečné fázi trávení a ke vstřebávání živin do krve. Střevo pracuje jako polopropustná membrána a představuje největší bariéru mezi vnitřním a vnějším prostředím. Ve střevě sídlí velká část imunitního systému a má zde domov i střevní mikrobiom, který sídlí především v tlustém střevě. Střevo je velmi výkonným orgánem, v průběhu dne je stále v nasazení. Možná málo kdo si ale uvědomuje , jak náchylné je na poškození. Střevní sliznice je tenká a k jejímu poškození příspívá mnoho faktorů, které jsou bohužel součástí našeho denodenního života.


CO VEDE K POŠKOZENÍ A K PROPUSTNOSTI STŘEVA:

- průmyslová strava s vysokým obsahem rafinovaného cukru vede k přerůstání kvasinek, které

masívně poškozují sliznici střeva

- průmyslové potraviny s vysokým obsahem rostlinných zánětlivých omega-6 olejů

- chemické látky z potravy, vzduchu a vody (např. glyfosáty z obilnin)

- antiživiny ze suchých plodů , především obilniny a luštěniny ( např. prolaminy, fytáty, lektiny)

- kasein v nekvašených průmyslových mléčných výrobcích

- mikrobiální nerovnováha

- chronický stres

- alkohol

- léky a antibiotika

- chemoterapie


JAK SE SYNDROM PROPUSTNÉHO STŘEVA PROJEVUJE:

Jestliže výše vyjmenované faktory působí na sliznici tenkého střeva denně a dlouhodobě, po čase dojde k jeho proděravění v podobě trhlin ve střevní sliznici. Hovoříme o syndromu propustného střeva (LEAKY GUT SYNDROM) . Do krevního oběhu přes díry ve střevě pronikají toxíny, viry, bakterie, nestrávené zbytky potravy, což vede k masivní odezvě imunitního systému a vzniku zánětlivých ložisek po tělě, alergií a v nejhorším případě autoimunitních onemocnění. Typické symptomy děravého střeva jsou nadýmání, průjmy se střídají se zácpou, chronická únava, bolesti kloubů, vyrážky, potíže se zažíváním , psychické potíže, bolesti hlavy, metabolický syndrom.


JAK MŮŽEME POŠKOZENÉ STŘEVO UZDRAVIT :

jednu z nejvýznamějších rolí pro uzdravění střevní sliznice hrají živiny, tedy správné a výživné potraviny. Které to jsou:


ZELENINA A OVOCE:

pro načerpání dostatečného množství mikroživin potřebujeme denně min. 3 pěsti kvalitní zeleniny a 2 pěsti ovoce. Obsahují obrovské množství rozličných druhů vitamínů, antioxidantů, minerálů, stopových prvků a protizánětlivých substancí, také velké množství vlákniny. To všechno jsou látky, které výrazně pomáhají střevu v jeho uzdravování.


LNĚNÁ SEMÍNKA:

ale také konopná nebo chia. Obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které působí protizánětlivě, kromě toho jsou obrovským zdrojem vlákniny (prebiotika), která je důležitou výživou pro prospěsné střevní mikroorganismy. Nerozpustná vláknina na sebe absorbuje toxické látky, které odvádí přes tlusté střevo z těla ven. Protože semínka patří mezi suché plody, obsahující antiživiny, je velmi důležité je před konzumací namočit min. na 8 hodin (přes noc) se špetkou soli.


BOBULOVÉ OVOCE:

stojí jednoznačně v popředí mezi všemi druhy ovoce a mělo by být na našem talíři v průběhu celého roku pravidelně (mimo sezónu si můžeme vypomoci zmraženými zásobami). Toto ovoce obsahuje veliké množství barvících látek (flavonoidů), které střevu velmi prospívají a jsou silně protizánětlivé. Čím jsou bobuloviny tmavší, tím jsou ve svém účinku silnější (ostružiny, černý rybíz, borůvky, aronie).


FERMENTOVANÉ POTRAVINY – KOMBUCHA, TIBI VODNÍ KEFÍR, KVAŠENÁ ZELENINA, JABLEČNÝ A UMEOCET, KOKOSOVÝ JOGURT, MLÉČNÝ KEFÍR:

obsahují živé mikroorganismy (probiotika), které požírají cukr za produkce obrovského množství zdraví velmi prospěšných látek. V procesu mléčného kvašení vzniká kyselina mléčná, která se podílí na ozdravění střevní sliznice.


JÁTRA:

játra jsou nejlepším zdrojem vitamínu A, který je důležitým růstovým faktorem pro střevní buňky. Obecně můžeme říci, že játra jsou multivitamínovým pokladem, který by alespoň 1 x týdně v jídelníčku neměl chybět.


KOSTNÍ VÝVARY:

dlouho tažené kostní vývary z morkových kostí a kořenové zeleniny, jsou snad největším lékem na propustné střevo. Vedle obrovského množství skvěle stravitelných minerálů obsahují kolagen, který doslova záplatuje proděravělé střevo. Také obsahuje např glukosamin, který se podílí na zpevňování střevní stěny.


BYLINKOVÉ ČAJE:

obsahují éterické oleje, které podrážděné střevo zklidňují a působí protizánětlivě. Velmi doporučitelné jsou čaje z máty, heřmánku, fenyklu, anýzu, kmínu či levandule.


KURKUMA A ZÁZVOR:

dvě nejdůležitější koření, známé svými silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky. Kurkumu i zázvor je vhodné přidávat do každého pokrmu. Můžeme ale užívat i jako doplňky stravy.


BÍLKOVINY:

bez dostatečného množství kvalitních bílkovin k obnově střevní sliznice nemůže dojít. Doporučitelné jsou především živočišné formy jako jsou vejce, ryby, drůbeží a hovězí, samozřejmě v té nejlepší dostupné kvalitě, tedy bio a z volných chovů.


BONUS NEJEN PRO STŘEVA– MEDICINÁLNÍ HOUBY:

houby patří mezi nejdůležitější potraviny pro zdravé střevo a silný imunitní systém. Obsahují biologicky aktivní látky, které regenerují, ozdravují nejen střevo, ale střevní mikroflóru a vedou ke zdravé imunitní odezvě. Patří k nim určitě triterpenoidy, betaglukany nebo glykoproteiny. Zařadit houby do denního programu je skvělá strategie, jak si udržet zdravé střevní prostředí. Pro nás je nejvíce dotupná např. hlíva ústřičná, ale také shitake. Královnou mezi houbami je jednoznačně reishi, kterou je možné užívat jako potravinový doplněk. Aby byl opravdu účinný, je důležité vsadit na tu nejvyšší kvalitu.


Samozřejmě existuje spousta dalších potravin, které mohou při obnově střeva pomoci. Tady uvádím výčet těch nejběžnějších, které můžeme velmi snadno a denně začlenit do našeho jídelníčku a tím přirozeně bojovat proti všem nebezpečným symptomům spojeným s propustným střevem, včetně těch nejzávažnějších, kterými jsou AUTOIMUNITNÍ ONEMOCNĚNÍ.


NEZAPOMEŇTE, ŽE ZDRAVÍ ZAČÍNÁ A KONČÍ VE STŘEVĚ, KDYŽ VYŘEŠÍME PROBLÉMY VE STŘEVĚ, MŮŽEME UZDRAVIT CELÉ TĚLO !


Jak vařit pro zdravé střevo a vhodné recepty najdete v mých knihách Dej tělu šanci a Šance pro ženu 40+


19 845 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page